Поради новачкам. Як почати вишивати хрестиком?

Якщо ви ніколи раніше не вишивали або робили востаннє це ще у школі на уроках праці, то, відчувши бажання спробувати вишивку хрестиком, неодмінно матимете і безліч питань, з чого почати. Спробуємо дати кілька порад, які убережуть вас від помилок на самому початку вишивальної закоханості.

Що вишивати? Вибір сюжету

Відверто кажучи, на початку важливий не так сюжет, скільки доступність і якість схеми. Варто потренуватись на чомусь досить простому і зрозумілому, щоб збагнути сам принцип вишивки хрестиком. Для новачків добре, якщо кольорів у схемі небагато, а бекстітч (шов “назад голку”), якщо і присутній, то максимально простий, лічильний, щоб було легко його опанувати.

Яку тканину обрати?

Тканина для вишивки хрестиком буває рівномірного переплетення і так звана Аїда. Початківцям однозначно легше вишивати на Аїді. Плетіння такої тканини складається з чотирьох ниток в основі і чотирьох у пітканні. В місцях переплетення ниток є дірочки, в які вводиться голка під час вишивання. Пересічні нитки основи і піткання, обмежені чотирма дірочками, називаються клітинами.

Варто також звернути увагу на пластикову канву. На ній зазвичай вишивають невеличкі сюжети, які можна оформити у прикладні речі (іграшки на ялинку, магніти на холодильник тощо). Плюс такої канви у тому, що її легко тримати в руках, хрестики лягають рівно, і результат неодмінно порадує.

Якими нитками вишивати?

Зараз ринок пропонує муліне на будь-який гаманець, та стандартом якості традиційно вважаються нитки французького бренду DMC. Більшість світових дизайнерів творять свої схеми саме для палітри DMC. Та існують і бюджетні аналоги цих ниток. Китайські СХС, на відміну від бавовняних DMC, вироблені з поліестру. Палітра кольорів і нумерація співпадає з DMC, але відтінки можуть деякою мірою відрізнятись. Та зазвичай при вишивці цілої роботи ці відмінності некритичні.

Порівнюючи DMC та СХС, важливо зазначити, що окрім ціни і складу, різниця помітна також в роботі. Але на цей рахунок думки вишивальниць геть протилежні. Хтось надає перевагу виключно DMC, з їхньою гладкістю та шовковистою структурою. А декому до вподоби пухкенькі хрестики, які утворюються при вишивці СХС.

Існує також український аналог DMC — нитки Peri. Вони теж бавовняні, по кольорах і нумерації співпадають з DMC, але варто пам’ятати, що аналог — це все ж таки не оригінал. Відмінності на півтону в кольорах одного і того самого номеру можливі. Окрім того, в мотках Peri трапляються прикрі непорозуміння, як-от вузлики. Та в цілому, якість Peri цілком прийнятна, і візуально в готовій роботі вони відрізняються від DMC хіба що відсутністю ледь помітного шовковистого блиску.

Ми, дизайнерки гурту “Хитра синиця”, полюбляємо нитки DMC, і в цьому нема нічого дивного. Бо окрім стандартної палітри монокольорів, у цього виробника є також широкий вибір меланжів, мультиколорів та інших цікавинок. Але це вже тема окремої розмови.

Загалом початківцю (і не лише) варто орієнтуватись на ключ до схеми, в якому зазначено, якими нитками і якими кольорами цей дизайн треба вишивати.

Помічники вишивальниці

Коли ви визначились зі схемою, придбали тканину і нитки, а також запаслись спеціальними вишивальними голочками, то руки, звісно, вже відчувають творчий свербіж! Скоріше б розпочати!

Але для комфортнішої вишивки і якісного результату важливий такий фактор, як натяжка тканини, щоб хрестики лягали рівно і охайно. Найпростіший спосіб це зробити — подбати про п’яльці або раму.

Пружинні п’яльці від Nurge завоювали любов вишивальниць не дарма. Їх легко утримувати в руці, вони естетичні та мінімалістичні. Та найголовніша їхня перевага у тому, що пружина забезпечує надійну натяжку.

Набір для вишивки: все включене

А загалом, щоб не морочитись з підбором схеми, тканини і ниток, варто звернути увагу на набори для вишивки. Вони зазвичай вже містять всі необхідні матеріали. Це безпосередньо схема, роздрукована у кольоровому, чорно-білому або комбінованому форматі, необхідний відріз тканини, нитки на органайзерах, ключ до схеми, інструкцію, голку.

А на нашому сайті є набори турецького виробника Tuva, в них, окрім всього вище перерахованого, є ще й якісні дерев’яні п’яльці Nurge, які можна використовувати у процесі вишивки, а потім оформити її в них же! Бонус — невеличкий буклет з 12-ма подарунковими схемами для вишивки. Для початківця — це дійсно оптимальний варіант. Схеми прості, але ефектні. Комплектація ідеальна (Аїда від німецького виробника Zweigart, нитки DMC). Залишається тільки обрати сюжет до душі і хутчіш вишивати!

Тепер, коли ви обрали, що саме вишиватимете, нам залишається побажати тільки рівних хрестиків і швидкої голочки! І ми, як дизайнерки вишивальних схем, попіклуємось, щоб ви завжди мали натхнення творити красу!